S1210-272F
API Delevan Inc.
Product No:
S1210-272F
Description:
FIXED IND 2.7UH 464MA 750MOHM SM
Ratings -
Q @ Freq 40 @ 7.9MHz
Shielding Shielded
Tolerance ±1%
Inductance 2.7 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.138" L x 0.105" W (3.51mm x 2.66mm)
DC Resistance (DCR) 750mOhm Max
Current Rating (Amps) 464 mA
Height - Seated (Max) 0.101" (2.57mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package 1210 (3225 Metric)
Frequency - Self Resonant 70MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 7.9 MHz