S1210-683F
API Delevan Inc.
Product No:
S1210-683F
Package:
1210 (3225 Metric)
Description:
FIXED IND 68UH 152MA 7 OHM SMD
Type -
Series S1210
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Q @ Freq 40 @ 2.5MHz
Shielding Shielded
Tolerance ±1%
Inductance 68 µH
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.138" L x 0.105" W (3.51mm x 2.66mm)
DC Resistance (DCR) 7Ohm Max
Current Rating (Amps) 152 mA
Height - Seated (Max) 0.101" (2.57mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package 1210 (3225 Metric)
Frequency - Self Resonant 8MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 2.5 MHz