S1210-822J
API Delevan Inc.
Product No:
S1210-822J
Description:
FIXED IND 8.2UH 308MA 1.7OHM SMD
Type -
Series S1210
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Q @ Freq 40 @ 7.9MHz
Shielding Shielded
Tolerance ±5%
Inductance 8.2 µH
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.138" L x 0.105" W (3.51mm x 2.66mm)
DC Resistance (DCR) 1.7Ohm Max
Current Rating (Amps) 308 mA
Height - Seated (Max) 0.101" (2.57mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package 1210 (3225 Metric)
Frequency - Self Resonant 32MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 7.9 MHz