S1210R-182H
API Delevan Inc.
Product No:
S1210R-182H
Description:
FIXED IND 1.8UH 498MA 650MOHM SM
Ratings -
Q @ Freq 40 @ 7.9MHz
Shielding Shielded
Tolerance ±3%
Inductance 1.8 µH
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.138" L x 0.105" W (3.51mm x 2.66mm)
DC Resistance (DCR) 650mOhm Max
Current Rating (Amps) 498 mA
Height - Seated (Max) 0.101" (2.57mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package 1210 (3225 Metric)
Frequency - Self Resonant 95MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 7.9 MHz