S18-2VPFF75-Q8
Banner Engineering Corporation
Product No:
S18-2VPFF75-Q8
Description:
S18-2 SERIES: FIXED FIELDRAN
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 1
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Banner Engineering Corporation
Series S18-2
Package Box
Cable Length -
Light Source Red LED
Response Time 1.5ms
Product Status Active
Sensing Method Background Suppression
Adjustment Type -
Sensing Distance 2.953" (75mm)
Voltage - Supply 10V ~ 30V
Connection Method Connector
Ingress Protection NEMA 6P, IEC IP67
Base Product Number S18-2V
Output Configuration PNP - Dark-ON/Light-ON - Selectable
Operating Temperature -40°C ~ 70°C