S1812-122J
API Delevan Inc.
Product No:
S1812-122J
Description:
FIXED IND 1.2UH 725MA 380MOHM SM
Ratings -
Q @ Freq 40 @ 7.9MHz
Shielding Shielded
Tolerance ±5%
Inductance 1.2 µH
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.189" L x 0.134" W (4.80mm x 3.40mm)
DC Resistance (DCR) 380mOhm Max
Current Rating (Amps) 725 mA
Height - Seated (Max) 0.134" (3.40mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package 1812 (4532 Metric)
Frequency - Self Resonant 140MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 7.9 MHz