S1812R-562H
API Delevan Inc.
Product No:
S1812R-562H
Description:
FIXED IND 5.6UH 447MA 1 OHM SMD
Type -
Series S1812R
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Q @ Freq 40 @ 7.9MHz
Shielding Shielded
Tolerance ±3%
Inductance 5.6 µH
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.189" L x 0.134" W (4.80mm x 3.40mm)
DC Resistance (DCR) 1Ohm Max
Current Rating (Amps) 447 mA
Height - Seated (Max) 0.134" (3.40mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package 1812 (4532 Metric)
Frequency - Self Resonant 40MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 7.9 MHz