S18RW3FF100
Banner Engineering Corporation
Product No:
S18RW3FF100
Description:
EZ-BEAM S18 SERIES: FIXED FIELD;
User Guide
Mfr Banner Engineering Corporation
Series S18
Package Bulk
Cable Length 78.74" (2m)
Light Source Infrared (880nm)
Response Time 8ms, 16ms
Product Status Active
Sensing Method Fixed-Field
Adjustment Type -
Sensing Distance 3.937" (100mm)
Voltage - Supply 20V ~ 250V
Connection Method Cable
Ingress Protection NEMA 6P, IEC IP67, IEC IP69K
Output Configuration SPST - Dark-ON
Operating Temperature -40°C ~ 70°C