S22LAC-P07PPL0-920S
ODU
Product No:
S22LAC-P07PPL0-920S
Description:
ODU MINI-SNAP PLUG,SZ.2,SER.L,7P
Features Backshell, Strain Relief
Shielding Unshielded
Orientation A
Termination Crimp
Applications Industrial, Medical, Military, Testing Equipment & Measurement
Shell Finish Chrome over Nickel
Cable Opening 0.315" ~ 0.362" (8.00mm ~ 9.20mm)
Product Status Active
Shell Material Brass
Voltage Rating 366V
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Shell Size, MIL -
Contact Material Brass
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Base Product Number S22LAC-P
Number of Positions 7
Shell Size - Insert 2
Current Rating (Amps) 15A
Operating Temperature -40°C ~ 120°C