S22LCC-P06PPL0-920S
ODU
Product No:
S22LCC-P06PPL0-920S
Manufacturer:
ODU
Description:
ODU MINI-SNAP PLUG,SZ.2,SER.L,45
User Guide
Mfr ODU
Color Silver
Series ODU MINI-SNAP® L
Package Bulk
Features Backshell, Strain Relief
Shielding Unshielded
Orientation C
Termination Crimp
Applications Industrial, Medical, Military, Testing Equipment & Measurement
Shell Finish Chrome over Nickel
Cable Opening 0.315" ~ 0.362" (8.00mm ~ 9.20mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Plug, Male Pins
Fastening Type Push-Pull
Product Status Active
Shell Material Brass
Voltage Rating 366V
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Shell Size, MIL -
Contact Material Brass
Mounting Feature -
Primary Material Metal
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Base Product Number S22LCC-P
Number of Positions 6
Shell Size - Insert 2
Current Rating (Amps) 15A
Operating Temperature -40°C ~ 120°C