S22LCC-P26MCC0-720S
ODU
Product No:
S22LCC-P26MCC0-720S
Manufacturer:
ODU
Description:
ODU MINI-SNAP PLUG, STY 2, SZ 2,
User Guide
Mfr ODU
Color Silver
Series ODU MINI-SNAP® L
Package Bulk
Features Backshell, Strain Relief
Shielding Unshielded
Orientation C
Termination Solder Cup
Applications Industrial, Medical, Military, Testing Equipment & Measurement
Shell Finish Chrome over Nickel
Cable Opening 0.236" ~ 0.283" (6.00mm ~ 7.20mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Plug, Male Pins
Fastening Type Push-Pull
Product Status Active
Shell Material Brass
Voltage Rating 300V
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Shell Size, MIL -
Contact Material Brass
Mounting Feature -
Primary Material Metal
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Base Product Number S22LCC-P
Number of Positions 26
Shell Size - Insert 2
Current Rating (Amps) 4A
Operating Temperature -40°C ~ 120°C