S23F1C-P02MVT0-350S
ODU
Product No:
S23F1C-P02MVT0-350S
Manufacturer:
ODU
Description:
ODU MINI-SNAP STRAIGHT PLUG, SZ3
User Guide
Mfr ODU
Color Silver
Series ODU MINI-SNAP® F
Package Bulk
Features Backshell, Strain Relief
Shielding Unshielded
Orientation 1
Termination Solder Cup
Applications Industrial, Medical, Military, Testing Equipment & Measurement
Shell Finish Chrome over Nickel
Cable Opening 0.118" ~ 0.138" (3.00mm ~ 3.50mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Plug, Male Pins
Fastening Type Push-Pull
Product Status Active
Shell Material Brass
Voltage Rating 600V
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Shell Size, MIL -
Contact Material Brass
Mounting Feature -
Primary Material Metal
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Base Product Number S23F1C-P
Number of Positions 2
Shell Size - Insert 3
Current Rating (Amps) 32A
Operating Temperature -40°C ~ 120°C