S252B182K502CT
Walsin Technology Corporation
Product No:
S252B182K502CT
Description:
CAP CER 1800PF 250V X7R 2211
User Guide
Mfr Walsin Technology Corporation
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Ratings X1, Y2
Features High Voltage
Tolerance ±10%
Lead Style -
Capacitance 1800 pF
Applications Safety
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 2211 (5728 Metric)
Product Status Active
Thickness (Max) 0.110" (2.80mm)
Voltage - Rated 250VAC
Size / Dimension 0.224" L x 0.110" W (5.70mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C