S255B122K502CT
Walsin Technology Corporation
Product No:
S255B122K502CT
Description:
CAP CER 1200PF 250V X7R 2220
User Guide
Mfr Walsin Technology Corporation
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Ratings X1, Y2
Features -
Tolerance ±10%
Lead Style -
Capacitance 1200 pF
Applications Safety
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 2220 (5750 Metric)
Product Status Active
Thickness (Max) 0.110" (2.80mm)
Voltage - Rated 250VAC
Size / Dimension 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C