S31B0C-P07LFG0-5000
ODU
Product No:
S31B0C-P07LFG0-5000
Description:
ODU MINI-SNAP PLUG, STY 3, SZ 1,
Features Backshell
Shielding Unshielded
Shell Finish Chrome over Nickel
Cable Opening 0.177" ~ 0.197" (4.50mm ~ 5.00mm)
Product Status Active
Shell Material Brass
Voltage Rating 333V
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Shell Size, MIL -
Contact Material Brass
Base Product Number S31B0C-P
Number of Positions 7
Shell Size - Insert 1
Current Rating (Amps) 7.5A
Operating Temperature -40°C ~ 120°C