S31B0C-P07MFG0-5500
ODU
Product No:
S31B0C-P07MFG0-5500
Description:
ODU MINI-SNAP PLUG,SZ1,SERB,7P,S
Features Backshell
Shielding Unshielded
Shell Finish Chrome over Nickel
Cable Opening 0.197" ~ 0.217" (5.00mm ~ 5.50mm)
Product Status Active
Shell Material Brass
Voltage Rating 333V
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Shell Size, MIL -
Contact Material Brass
Base Product Number S31B0C-P
Number of Positions 7
Shell Size - Insert 1
Current Rating (Amps) 7.5A
Operating Temperature -40°C ~ 120°C