S31B0C-P07MFG0-6000
ODU
Product No:
S31B0C-P07MFG0-6000
Description:
ODU MINI-SNAP PLUG,SZ 1,SER B,7P
Features Backshell
Shielding Unshielded
Shell Finish Chrome over Nickel
Cable Opening 0.217" ~ 0.236" (5.50mm ~ 6.00mm)
Product Status Active
Shell Material Brass
Voltage Rating 333V
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Shell Size, MIL -
Contact Material Brass
Base Product Number S31B0C-P
Number of Positions 7
Shell Size - Insert 1
Current Rating (Amps) 7.5A
Operating Temperature -40°C ~ 120°C