S31B0C-P08MFG0-3000
ODU
Product No:
S31B0C-P08MFG0-3000
Description:
ODU MINI-SNAP PLUG, STY 3, SZ 1,
Features Backshell
Shielding Unshielded
Shell Finish Chrome over Nickel
Cable Opening 0.098" ~ 0.118" (2.50mm ~ 3.00mm)
Product Status Active
Shell Material Brass
Voltage Rating 300V
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Shell Size, MIL -
Contact Material Brass
Base Product Number S31B0C-P
Number of Positions 8
Shell Size - Insert 1
Current Rating (Amps) 7.5A
Operating Temperature -40°C ~ 120°C