S31F1C-P04MJG0-6500
ODU
Product No:
S31F1C-P04MJG0-6500
Description:
ODU MINI-SNAP SERIES F STRAIGHT
Features Backshell
Shielding Shielded
Shell Finish Chrome
Cable Opening 0.236" ~ 0.256" (6.00mm ~ 6.50mm)
Product Status Active
Shell Material Copper Alloy
Voltage Rating -
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Shell Size, MIL -
Contact Material Copper Alloy
Number of Positions 4
Shell Size - Insert 1
Current Rating (Amps) 7.5A
Operating Temperature -40°C ~ 120°C