S31F1C-P06MFG0-6000
ODU
Product No:
S31F1C-P06MFG0-6000
Description:
ODU MINI-SNAP SERIES F STRAIGHT
Features Backshell
Shielding Shielded
Shell Finish Chrome
Cable Opening 0.217" ~ 0.236" (5.50mm ~ 6.00mm)
Product Status Active
Shell Material Copper Alloy
Voltage Rating -
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Shell Size, MIL -
Contact Material Copper Alloy
Number of Positions 6
Shell Size - Insert 1
Current Rating (Amps) 7.5A
Operating Temperature -40°C ~ 120°C