S32B0C-P10MJG0-5500
ODU
Product No:
S32B0C-P10MJG0-5500
Description:
ODU MINI-SNAP PLUG, SER B, SZ 2
Features Backshell
Shielding Unshielded
Orientation 0
Termination Solder Cup
Applications Industrial, Medical, Military, Testing Equipment & Measurement
Shell Finish Chrome over Nickel
Cable Opening 0.197" ~ 0.217" (5.00mm ~ 5.50mm)
Product Status Active
Shell Material Brass
Voltage Rating 500V
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Shell Size, MIL -
Contact Material Brass
Base Product Number S32B0C-P
Number of Positions 10
Shell Size - Insert 2
Current Rating (Amps) 7.5A
Operating Temperature -40°C ~ 120°C