S3AF1C-P10MFG0-3500
ODU
Product No:
S3AF1C-P10MFG0-3500
Manufacturer:
ODU
Description:
ODU MINI-SNAP STRAIGHT PLUG, SZ1
User Guide
Mfr ODU
Color Silver
Series ODU MINI-SNAP® F
Package Bulk
Features Backshell
Shielding Unshielded
Orientation 1
Termination Solder Cup
Applications Industrial, Medical, Military, Testing Equipment & Measurement
Shell Finish Chrome over Nickel
Cable Opening 0.118" ~ 0.138" (3.00mm ~ 3.50mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Plug, Male Pins
Fastening Type Push-Pull
Product Status Active
Shell Material Brass
Voltage Rating 300V
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Shell Size, MIL -
Contact Material Brass
Mounting Feature -
Primary Material Metal
Ingress Protection IP68 - Dust Tight, Waterproof
Base Product Number S3AF1C-P
Number of Positions 10
Shell Size - Insert 1.5
Current Rating (Amps) 7.5A
Operating Temperature -40°C ~ 120°C