S40B0C-P02MJG0-450S
ODU
Product No:
S40B0C-P02MJG0-450S
Description:
ODU MINI-SNAP PLUG, SZ 0, SER B,
Features Backshell, Strain Relief
Shielding Unshielded
Shell Finish Chrome over Nickel
Cable Opening 0.157" ~ 0.177" (4.00mm ~ 4.50mm)
Product Status Active
Shell Material Brass
Voltage Rating 500V
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Shell Size, MIL -
Contact Material Brass
Base Product Number S40B0C-P
Number of Positions 2
Shell Size - Insert 0
Current Rating (Amps) 7.5A
Operating Temperature -40°C ~ 120°C