S40B0C-P05MFD0-500S
ODU
Product No:
S40B0C-P05MFD0-500S
Description:
ODU MINI-SNAP PLUG, STY 4, SZ 0,
Features Backshell, Strain Relief
Shielding Unshielded
Shell Finish Chrome over Nickel
Cable Opening 0.177" ~ 0.197" (4.50mm ~ 5.00mm)
Product Status Active
Shell Material Brass
Voltage Rating 366V
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Shell Size, MIL -
Contact Material Brass
Base Product Number S40B0C-P
Number of Positions 5
Shell Size - Insert 0
Current Rating (Amps) 6A
Operating Temperature -40°C ~ 120°C