S40B0C-P06LCC0-400S
ODU
Product No:
S40B0C-P06LCC0-400S
Description:
ODU MINI-SNAP PLUG, STY 4, SZ 0,
Features Backshell, Strain Relief
Shielding Unshielded
Shell Finish Chrome over Nickel
Cable Opening 0.138" ~ 0.157" (3.50mm ~ 4.00mm)
Product Status Active
Shell Material Brass
Voltage Rating 300V
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Shell Size, MIL -
Contact Material Brass
Base Product Number S40B0C-P
Number of Positions 6
Shell Size - Insert 0
Current Rating (Amps) 4A
Operating Temperature -40°C ~ 120°C