S40F1C-P04MFG0-350S
ODU
Product No:
S40F1C-P04MFG0-350S
Description:
ODU MINI-SNAP STRAIGHT PLUG, SZ0
Features Backshell, Strain Relief
Shielding Unshielded
Shell Finish Chrome over Nickel
Cable Opening 0.118" ~ 0.138" (3.00mm ~ 3.50mm)
Shell Material Brass
Voltage Rating 300V
Base Product Number S40F1C-P
Number of Positions 4
Shell Size - Insert 0
Current Rating (Amps) 7.5A
Operating Temperature -40°C ~ 120°C