S40F1C-P04MFG0-500S
ODU
Product No:
S40F1C-P04MFG0-500S
Description:
ODU MINI-SNAP PLUG, STY 4, SZ 0,
Features Backshell, Strain Relief
Shielding Unshielded
Shell Finish Chrome over Nickel
Cable Opening 0.177" ~ 0.197" (4.50mm ~ 5.00mm)
Shell Material Brass
Voltage Rating 300V
Base Product Number S40F1C-P
Number of Positions 4
Shell Size - Insert 0
Current Rating (Amps) 7.5A
Operating Temperature -40°C ~ 120°C