S41B0C-P02MPH0-500S
ODU
Product No:
S41B0C-P02MPH0-500S
Manufacturer:
ODU
Description:
ODU MINI-SNAP SERIES B STRAIGHT
User Guide
Mfr ODU
Color Silver
Series ODU MINI-SNAP® B
Package Bulk
Features Backshell, Strain Relief
Shielding Shielded
Orientation 0
Termination Solder Cup
Applications Industrial, Medical, Military, Testing Equipment & Measurement
Shell Finish Chrome
Cable Opening 0.177" ~ 0.197" (4.50mm ~ 5.00mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Plug, Male Pins
Fastening Type Push-Pull
Product Status Active
Shell Material Copper Alloy
Voltage Rating -
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Shell Size, MIL -
Contact Material Copper Alloy
Mounting Feature -
Primary Material Metal
Ingress Protection IP68 - Dust Tight, Waterproof
Number of Positions 2
Shell Size - Insert 1
Current Rating (Amps) 12A
Operating Temperature -40°C ~ 120°C