S41B0C-P02MPH0-600S
ODU
Product No:
S41B0C-P02MPH0-600S
Description:
ODU MINI-SNAP PLUG, STY 4, SZ 1,
Features Backshell, Strain Relief
Shielding Unshielded
Shell Finish Chrome over Nickel
Cable Opening 0.217" ~ 0.236" (5.50mm ~ 6.00mm)
Product Status Active
Shell Material Brass
Voltage Rating 550V
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Shell Size, MIL -
Contact Material Brass
Base Product Number S41B0C-P
Number of Positions 2
Shell Size - Insert 1
Current Rating (Amps) 12A
Operating Temperature -40°C ~ 120°C