S41B0C-P03LPN0-700S
ODU
Product No:
S41B0C-P03LPN0-700S
Description:
ODU MINI-SNAP PLUG, STY 4, SZ 1,
Features Backshell, Strain Relief
Shielding Unshielded
Shell Finish Chrome over Nickel
Cable Opening 0.256" ~ 0.276" (6.50mm ~ 7.00mm)
Product Status Active
Shell Material Brass
Voltage Rating 333V
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Shell Size, MIL -
Contact Material Brass
Base Product Number S41B0C-P
Number of Positions 3
Shell Size - Insert 1
Current Rating (Amps) 15A
Operating Temperature -40°C ~ 120°C