S41B0C-P06MFD0-650S
ODU
Product No:
S41B0C-P06MFD0-650S
Description:
ODU MINI-SNAP SERIES B STRAIGHT
Features Backshell, Strain Relief
Shielding Shielded
Shell Finish Chrome
Cable Opening 0.209" ~ 0.256" (5.30mm ~ 6.50mm)
Product Status Active
Shell Material Copper Alloy
Voltage Rating -
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Shell Size, MIL -
Contact Material Copper Alloy
Number of Positions 6
Shell Size - Insert 1
Current Rating (Amps) 6A
Operating Temperature -40°C ~ 120°C