S41BFC-P06MFG0-700S
ODU
Product No:
S41BFC-P06MFG0-700S
Manufacturer:
ODU
Description:
ODU MINI-SNAP PLUG, STY 4, SZ 1,
User Guide
Mfr ODU
Color Silver
Series ODU MINI-SNAP® B
Package Bulk
Features Backshell, Strain Relief
Shielding Unshielded
Orientation F
Termination Solder Cup
Applications Industrial, Medical, Military, Testing Equipment & Measurement
Shell Finish Chrome over Nickel
Cable Opening 0.256" ~ 0.276" (6.50mm ~ 7.00mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Plug, Male Pins
Fastening Type Push-Pull
Product Status Active
Shell Material Brass
Voltage Rating 333V
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Shell Size, MIL -
Contact Material Brass
Mounting Feature -
Primary Material Metal
Ingress Protection IP68 - Dust Tight, Waterproof
Base Product Number S41BFC-P
Number of Positions 6
Shell Size - Insert 1
Current Rating (Amps) 7.5A
Operating Temperature -40°C ~ 120°C