S42B0C-P04MPN0-350S
ODU
Product No:
S42B0C-P04MPN0-350S
Description:
MINI-SNAP PLUG, SZ. 2, STY.B, 4P
Features Backshell, Strain Relief
Shielding Unshielded
Shell Finish Chrome over Nickel
Cable Opening 0.118" ~ 0.138" (3.00mm ~ 3.50mm)
Product Status Active
Shell Material Brass
Voltage Rating 600V
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Shell Size, MIL -
Contact Material Brass
Base Product Number S42B0C-P
Number of Positions 4
Shell Size - Insert 2
Current Rating (Amps) 15A
Operating Temperature -40°C ~ 120°C