S42B0C-P18MFG0-750S
ODU
Product No:
S42B0C-P18MFG0-750S
Description:
ODU MINI-SNAP PLUG, STY 4, SZ 2,
Features Backshell, Strain Relief
Shielding Unshielded
Orientation 0
Termination Solder Cup
Applications Industrial, Medical, Military, Testing Equipment & Measurement
Shell Finish Chrome over Nickel
Cable Opening 0.276" ~ 0.295" (7.00mm ~ 7.50mm)
Product Status Active
Shell Material Brass
Voltage Rating 300V
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Shell Size, MIL -
Contact Material Brass
Base Product Number S42B0C-P
Number of Positions 18
Shell Size - Insert 2
Current Rating (Amps) 7.5A
Operating Temperature -40°C ~ 120°C