S42B0C-P18PFG0-900S
ODU
Product No:
S42B0C-P18PFG0-900S
Description:
MINI-SNAP PLUG, SZ. 2, STY. B, 1
Features Backshell, Strain Relief
Shielding Unshielded
Orientation 0
Termination Crimp
Applications Industrial, Medical, Military, Testing Equipment & Measurement
Shell Finish Chrome over Nickel
Cable Opening 0.335" ~ 0.354" (8.50mm ~ 9.00mm)
Product Status Active
Shell Material Brass
Voltage Rating 300V
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Shell Size, MIL -
Contact Material Brass
Base Product Number S42B0C-P
Number of Positions 18
Shell Size - Insert 2
Current Rating (Amps) 7.5A per Contact
Operating Temperature -40°C ~ 120°C