S42F1C-P05MPH0-400S
ODU
Product No:
S42F1C-P05MPH0-400S
Description:
ODU MINI-SNAP STRAIGHT PLUG, SZ2
Color Silver
Series ODU MINI-SNAP® F
Shielding Unshielded
Orientation 1
Termination Solder Cup
Applications Industrial, Medical, Military, Testing Equipment & Measurement
Shell Finish Chrome over Nickel
Cable Opening 0.138" ~ 0.157" (3.50mm ~ 4.00mm)
Shell Material Brass
Voltage Rating 366V
Base Product Number S42F1C-P
Number of Positions 5
Shell Size - Insert 2
Current Rating (Amps) 12A
Operating Temperature -40°C ~ 120°C