S4924-183H
API Delevan Inc.
Product No:
S4924-183H
Description:
FIXED IND 18UH 580MA 890MOHM SMD
Ratings -
Q @ Freq 45 @ 2.5MHz
Shielding Shielded
Tolerance ±3%
Inductance 18 µH
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.520" L x 0.250" W (13.21mm x 6.35mm)
DC Resistance (DCR) 890mOhm Max
Current Rating (Amps) 580 mA
Height - Seated (Max) 0.230" (5.84mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 45MHz
Current - Saturation (Isat) 250mA
Inductance Frequency - Test 2.5 MHz