S4924-183K
API Delevan Inc.
Product No:
S4924-183K
Description:
FIXED IND 18UH 580MA 890MOHM SMD
Ratings -
Q @ Freq 45 @ 2.5MHz
Shielding Shielded
Tolerance ±10%
Inductance 18 µH
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.505" L x 0.240" W (12.82mm x 6.09mm)
DC Resistance (DCR) 890mOhm Max
Current Rating (Amps) 580 mA
Height - Seated (Max) 0.220" (5.58mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 45MHz
Current - Saturation (Isat) 250mA
Inductance Frequency - Test 2.5 MHz