S4924-272H
API Delevan Inc.
Product No:
S4924-272H
Description:
FIXED IND 2.7UH 1.16A 280MOHM SM
Ratings -
Q @ Freq 44 @ 7.9MHz
Shielding Shielded
Tolerance ±3%
Inductance 2.7 µH
Product Status Active
Material - Core Iron
Size / Dimension 0.520" L x 0.250" W (13.21mm x 6.35mm)
DC Resistance (DCR) 280mOhm Max
Current Rating (Amps) 1.16 A
Height - Seated (Max) 0.230" (5.84mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 92MHz
Current - Saturation (Isat) 1.16A
Inductance Frequency - Test 7.9 MHz