S4924-392K
API Delevan Inc.
Product No:
S4924-392K
Description:
FIXED IND 3.9UH 970MA 400MOHM SM
Ratings -
Q @ Freq 44 @ 7.9MHz
Shielding Shielded
Tolerance ±10%
Inductance 3.9 µH
Product Status Active
Material - Core Iron
Size / Dimension 0.505" L x 0.240" W (12.82mm x 6.09mm)
DC Resistance (DCR) 400mOhm Max
Current Rating (Amps) 970 mA
Height - Seated (Max) 0.220" (5.58mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 75MHz
Current - Saturation (Isat) 970mA
Inductance Frequency - Test 7.9 MHz