S4924-471K
API Delevan Inc.
Product No:
S4924-471K
Manufacturer:
API Delevan Inc.
Description:
FIXED IND 470NH 1.235A 250 MOHM
User Guide
Mfr API Delevan Inc.
Type -
Series S4924
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Q @ Freq 44 @ 25MHz
Shielding Shielded
Tolerance ±10%
Inductance 470 nH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Material - Core Phenolic
Size / Dimension 0.505" L x 0.240" W (12.82mm x 6.09mm)
DC Resistance (DCR) 250mOhm Max
Current Rating (Amps) 1.235 A
Height - Seated (Max) 0.220" (5.58mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 235MHz
Current - Saturation (Isat) 1.235A
Inductance Frequency - Test 25 MHz