S4924-472J
API Delevan Inc.
Product No:
S4924-472J
Description:
FIXED IND 4.7UH 830MA 550MOHM SM
Type -
Series S4924
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Q @ Freq 44 @ 7.9MHz
Shielding Shielded
Tolerance ±5%
Inductance 4.7 µH
Product Status Active
Material - Core Iron
Size / Dimension 0.520" L x 0.250" W (13.21mm x 6.35mm)
DC Resistance (DCR) 550mOhm Max
Current Rating (Amps) 830 mA
Height - Seated (Max) 0.230" (5.84mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 70MHz
Current - Saturation (Isat) 830mA
Inductance Frequency - Test 7.9 MHz