S4924R-122H
API Delevan Inc.
Product No:
S4924R-122H
Manufacturer:
API Delevan Inc.
Description:
FIXED IND 1.2UH 1.92A 100MOHM SM
User Guide
Mfr API Delevan Inc.
Type -
Series S4924R
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Q @ Freq 44 @ 7.9MHz
Shielding Shielded
Tolerance ±3%
Inductance 1.2 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Material - Core Iron
Size / Dimension 0.520" L x 0.250" W (13.21mm x 6.35mm)
DC Resistance (DCR) 100mOhm Max
Current Rating (Amps) 1.92 A
Height - Seated (Max) 0.230" (5.84mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 130MHz
Current - Saturation (Isat) 1.92A
Inductance Frequency - Test 7.9 MHz