
Infineon Technologies
Product No:
S6E1A12C0AGF20000
Manufacturer:
Package:
52-LQFP (10x10)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC MCU 32BIT 88KB FLASH 52LQFP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.8095
3.8095
10
3.41905
34.1905
25
3.2319
80.7975
160
2.800961
448.15376
320
2.65733
850.3456
480
2.384424
1144.52352
960
2.01096
1930.5216
2400
1.9152
4596.48
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Infineon Technologies |
| Speed | 40MHz |
| Series | FM0+ S6E1A1 |
| Package | Tray |
| RAM Size | 6K x 8 |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| EEPROM Size | - |
| Peripherals | DMA, LVD, POR, PWM, WDT |
| Connectivity | CSIO, I²C, LINbus, UART/USART |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 37 |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M0+ |
| Package / Case | 52-LQFP |
| Product Status | Active |
| Data Converters | A/D 8x12b |
| Oscillator Type | Internal |
| Base Product Number | S6E1A12 |
| Program Memory Size | 88KB (88K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Supplier Device Package | 52-LQFP (10x10) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.7V ~ 5.5V |