
Infineon Technologies
Product No:
S6E1C12C0AGV20000
Manufacturer:
Package:
48-LQFP (7x7)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 48LQFP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.781
3.781
10
3.3953
33.953
25
3.20948
80.237
80
2.781486
222.51888
250
2.638872
659.718
500
2.367856
1183.928
1000
1.996995
1996.995
2500
1.9019
4754.75
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Infineon Technologies |
| Speed | 40MHz |
| Series | FM0+ S6E1C1 |
| Package | Tray |
| RAM Size | 16K x 8 |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| EEPROM Size | - |
| Peripherals | I²S, LVD, POR, PWM, WDT |
| Connectivity | CSIO, I²C, LINbus, SmartCard, UART/USART |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 38 |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M0+ |
| Package / Case | 48-LQFP |
| Product Status | Active |
| Data Converters | A/D 8x12b |
| Oscillator Type | Internal |
| Base Product Number | S6E1C12 |
| Program Memory Size | 128KB (128K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Supplier Device Package | 48-LQFP (7x7) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.65V ~ 3.6V |