Home / Microcontrollers / S6E2CCAL0AGL2000A
S6E2CCAL0AGL2000A
Infineon Technologies
Product No:
S6E2CCAL0AGL2000A
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
216-LQFP (24x24)
Batch:
Datasheet:
Description:
IC MCU 32BIT 2MB FLASH 216LQFP
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Speed 200MHz
Series FM4 S6E2CC
Package Tray
RAM Size 256K x 8
Core Size 32-Bit Single-Core
EEPROM Size -
Peripherals DMA, I²S, LVD, POR, PWM, WDT
Connectivity CANbus, CSIO, EBI/EMI, Ethernet, I²C, LINbus, SD, SPI, UART/USART, USB
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 190
Core Processor ARM® Cortex®-M4F
Package / Case 216-LQFP
Product Status Active
Data Converters A/D 32x12b; D/A 2x12b
Oscillator Type Internal
Base Product Number S6E2CCA
Program Memory Size 2MB (2M x 8)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package 216-LQFP (24x24)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.7V ~ 5.5V