
Infineon Technologies
Product No:
S6E2H16F0AGV20000
Manufacturer:
Package:
100-LQFP (14x14)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC MCU 32BIT 544KB FLASH 100LQFP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
10.8015
10.8015
10
9.7584
97.584
25
9.3043
232.6075
90
8.0788
727.092
270
7.715653
2083.22631
450
7.034874
3165.6933
990
6.127148
6065.87652
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Infineon Technologies |
| Speed | 160MHz |
| Series | FM4 S6E2H1 |
| Package | Tray |
| RAM Size | 64K x 8 |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| EEPROM Size | - |
| Peripherals | DMA, LVD, POR, PWM, WDT |
| Connectivity | CSIO, EBI/EMI, I²C, LINbus, UART/USART |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 80 |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M4F |
| Package / Case | 100-LQFP |
| Product Status | Active |
| Data Converters | A/D 24x12b; D/A 2x12b |
| Oscillator Type | Internal |
| Base Product Number | S6E2H16 |
| Program Memory Size | 544KB (544K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Supplier Device Package | 100-LQFP (14x14) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.7V ~ 5.5V |