S9S12HA32J0VLHR
NXP USA Inc.
Product No:
S9S12HA32J0VLHR
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Package:
64-LQFP (10x10)
Batch:
Datasheet:
Description:
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 64LQFP
User Guide
Mfr NXP USA Inc.
Speed 32MHz
Series HCS12
Package Tape & Reel (TR)
RAM Size 2K x 8
Core Size 16-Bit
EEPROM Size 4K x 8
Peripherals LCD, Motor control PWM, POR, PWM, WDT
Connectivity EBI/EMI, I²C, IrDA, LINbus, SCI, SPI
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 50
Core Processor HCS12
Package / Case 64-LQFP
Product Status Active
Data Converters A/D 6x10b
Oscillator Type Internal
Base Product Number S9S12
Program Memory Size 32KB (32K x 8)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TA)
Supplier Device Package 64-LQFP (10x10)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.5V ~ 5.5V