S9S12P32J0MQK
NXP USA Inc.
Product No:
S9S12P32J0MQK
Package:
80-QFP (14x14)
Description:
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 80QFP
User Guide
Mfr NXP USA Inc.
Speed 32MHz
Series HCS12
Package Tray
RAM Size 2K x 8
Core Size 16-Bit
EEPROM Size 4K x 8
Peripherals LVD, POR, PWM, WDT
Connectivity CANbus, SCI, SPI
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 64
Core Processor HCS12
Package / Case 80-QFP
Product Status Active
Data Converters A/D 10x12b
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package 80-QFP (14x14)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.72V ~ 5.5V