S9S12P32J0VFT
NXP USA Inc.
Product No:
S9S12P32J0VFT
Package:
48-QFN-EP (7x7)
Description:
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 48QFN
User Guide
Mfr NXP USA Inc.
Speed 32MHz
Series HCS12
Package Tray
RAM Size 2K x 8
Core Size 16-Bit
EEPROM Size 4K x 8
Peripherals LVD, POR, PWM, WDT
Connectivity CANbus, SCI, SPI
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 34
Core Processor HCS12
Package / Case 48-TFQFN Exposed Pad
Product Status Active
Data Converters A/D 10x12b
Oscillator Type Internal
Base Product Number S9S12
Program Memory Size 32KB (32K x 8)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TA)
Supplier Device Package 48-QFN-EP (7x7)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.72V ~ 5.5V